Pazar, Mayıs 28
Shadow

KEYDER‘den Özel Gereksinimli Bireylere ve Annelerine Bilgisayar Sertifikası

KEYDER

Özel gereksinimli kişilerin bilimsel, toplumsal, sanatsal, kültürel alanlarda kendi tecrübeleriyle; kişisel yetenek ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmaları hedefiyle yola çıkan Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği (KEYDER) çatısı altındaki, Küçük Prens Akademi (Little Prince Academy) destek çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği anne ve çocuk bilgisayar sertifika eğitim programını tamamladı.

Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak sürdürülen proje kapsamında özel gereksinimle bireyler ve annelerine Eğitmen Selda Ateş tarafından, Temmuz- Eylül 2019 tarihleri arasında 2 ay süre ile olmak üzere toplam 163 saat eğitim verilerek bilgisayar eğitim kursu programı gerçekleştirildi.

Keyder Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kalcı, proje kapsamında verilen eğitimle hem anne hem de çocukların bilgi teknolojisinin genel kavramlarını açıklayabilmesi, temel bilgi teknolojileri becerilerinin edinilmesi, internet kullanımı, ofis programlarının temel kullanım becerilerinin edinilmesi ile hem çocukların hem de annelerin ileriki yaşamlarında istihdam süreçlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını iletti.

Proje kapsamında katılımcı özel gereksinimli bireyler ve annelerine Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı Bilgisayar Sertifikası ve Little Prince Academy olarak katılım belgesi verdiklerini aktaran Kalcı,

“Little Prince Academy ile özel gereksinimli kişilerimizin kendisini, yeteneklerini ve becerilerini keşfetmesi amacı ile çıktığımız yolda anne ve çocuğun beraber hareket etmesi gerekli olduğu kavramını benimsiyoruz. Biz çatımız altında buluştuğumuz kişileri engelli yerine özel gereksinimli olarak tanımlıyor ve en temel gereksinimleri olarak kendisini ve yetenekleri dahilinde hayatı keşfetmesi için destek oluyoruz. Özel gereksinimli kişilerin eğitiminde ve rehabilitasyonunda her şeyden önce annelerinin de rehabilitasyon ve eğitimi önceliğimiz. Bilgisayar eğitim programımızı tamamlayan katılımcılarımızla Little Prince Academy’nin bu doğrultudaki amaçlarından birini daha gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Çalışmalarımız süresince bizleri katkı ve destekleri ile cesaretlendiren Nevşehir Valimiz Sayın İlhami Aktaş’a, Nevşehir Belediye Başkanımız Sayın Rasim Arı’ ya ve eğitim programımızın uygulayıcısı Halk Eğitim Merkezine teşekkür ederiz.” dedi.

KEYDER Küçük Prens Akademi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen bilgisayar eğitim programı kapsamında, Nasibe Kardaş (bedensel engelli) ve annesi Zeliha Kardaş, Umut Önlü (Otizm) ve annesi Ayşegül Önlü, Merve Bahçeli (Serebral Palsi) ve annesi Ayşe Bahçeli, eğitimi başarıyla tamamlayarak MEB onaylı sertifika almaya hak kazandılar.

Kapadokya’da Göreme ilçesinde 17 bin metrekare açık 500 metrekare kapalı alan üstüne kurulu olan KEYDER Küçük Prens Akademi, 2016 senesinde kuruldu. Alanında profesyonel eğitmenler beraberinde gönüllülerle hizmet vermiş olduğu yerleşke, Türkiye’nin her bölgesinden özel gereksinimli çocuk ve yetişkinleri ağırlıyor. Şehir dışından gelen özel gereksinimli kişilerin ve gönüllülerin konaklamaları için ekolojik ev, bambu – bungalov evler, konteyner konsept yatakhane gibi özel dizayn alanlar ile beraber ; sebze-meyve yetiştirme alanı, açık hava tiyatrosu, yürüyüş ve at binme parkurları konumlandırılmış. Beceri Atölye faaliyetlerinin sürdürüldüğü yerleşkede hemde kütüphane ve bilgisayar atölyesi de yer almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir