Cumartesi, Nisan 1
Shadow

Okullar ve Öğrenciler Akıllı Kameralar ile Güvende!

smart-cam

Yapay zeka, makina öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk Ar-Ge şirketi Ayvos, geliştirdiği yapay zekaveyayalı yazılımlarla okullar ve diğer eğitim alanlarındaki güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkarıyor.

Yenilikçi yazılım şirketi, geliştirdiği ileri teknolojili GETS ürünü ile okullardaki kameraları akıllandırarak elde edilen görüntülerdeki tehlikeli durumları, eğitim alanına izinsiz giriş-çıkışları ve izinli girişlerde de okul içi kişi takibini yapıp şüpheli durumları gerekli birimlere bildiriyor. Geliştirdiği bu teknoloji ile gençlerimizi ve çocuklarımızı okul içerisi ve çevresinde yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı korumayı amaçlayan Ayvos, bunun yanında prototipini ortaya koyduğu bir diğer ürünü ile servislerde çocuk unutma vakalarının önüne geçmek istiyor. Henüz geliştirilme aşamasında olan ürün, okul servislerine yerleştirilen kameralara entegre edilerek servise binen kişi sayısının hesaplanarak herhangi bir unutma vakasında yetkili kişiyi bilgilendirebiliyor. Ayvos Kurucusu ve CEO’su Eray Hangül, her yıl okullarda ve çevresinde pekçok olumsuz olayın yaşandığının ve bu olayların birçoğundan haberimiz dahi olmadığının altını çizerek, yazılımları sayesinde eğitim alanlarını daha güvenli yerler haline getirmek istediklerini belirtiyor.

Yeni eğitim öğretim senesinin açılmasıyla beraber milyonlarca öğrenci okullarına başladı ancak öğrenciler okullarda ve okul çevresinde pekçok tehlikeli ve olumsuz durumla karşı karşıya kalabiliyor. Dijitalleşen dünyada artık onları koruyabilmek için standart güvenlik önlemleri yeterli olmuyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti ve görüntü işleme teknolojileri gibi teknolojiler güvenlik önlemlerini arttırarak bu problemlere çözüm olmaya çalışıyor. Bu alanda yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileri temelli yazılımları ile Türk yazılım şirketi Ayvos, hali hazırda var olan güvenlik kameralarını akıllandırarak pekçok sektörde güvenlik önlemlerini arttırıyor. Ar-Ge şirketi, GETS adını vermiş olduğu görüntü işleme odaklı yazılımı ile kameraların kaydettiği görüntüleri anlık olarak işleyerek, istenmeyen durumlarda gerekli bildirimleri iletebiliyor.Okul ve okul çevresinde güvenlik önlemlerini arttırarak güvenli bir eğitim süreci oluşturmak istediklerini belirten firmanın bunun yanında öğrencilerin her gün ulaşım için kullanmış olduğu servisler için de geliştirilme aşamasında olan bir ürünü bulunuyor. Bu ürün ile beraber son dönemde sıkça rastlanan öğrencilerin servislerde unutulması gibi durumların önüne geçerek öğrencilerin yalnızca eğitim saatlerinde değil okul yolunda da güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Öğrenciler okul içi ve çevresindeki tehlikelere karşı koruma altında!

Her gün okullara binlerce kişinin girip çıktığını ve bunların kontrolünün bir hayli güç olduğunun önemini vurgulayan ve okul çevresinde şüpheli olayların takibinin güçlüğünü belirten Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, “Okullarımızın güvenliğini sağlamak gençlerimizin geleceği için bir hayli büyük önem arz ediyor. Güvenlik görevlileri ve standart kameralar artık yeterli olmuyor çünkü tam manası ile güvenliği sağlayabilmek için tüm gün mesai harcanarak kameralardan gelen kayıtların sürekli izlenmesi gerekiyor ve insan gücüyle maalesef bu mümkün olmuyor. Bu noktada okullardaki güvenlik görevlilerini desteklemek hedefiyle geliştirdiğimiz GETS ürünümüzü güvenlik kameralarına entegre ederek kayıtların 7/24 takip edilmesine olanak sağlamaktayız. Yapay zeka tarafından akıllandırdığımız yazılımımız güvenlik kameralarından gelen binlerce saatlik görüntüyü anlık olarak işleyerek, okul arazisine öğrencilerin ve 3. şahısların izinsiz giriş-çıkışları, okul çevresindeki şüpheli araçlar ve öğrencilere tehlike oluşturabilecek durumlarda gerekli olan bildirimleri okul güvenliğine iletebiliyor. Bu durumlara ek olarak izinli girişlerde, giriş yapan kişilerin okul içi takibi sağlanarak, okul içinde okula girmeden önce belirttikleri hedef doğrultusunda hareket edip etmedikleri saptanarak muhtemel tehlikelerin önüne geçilebiliyor. GETS, GSM modem üstünden kameraların merkezimize erişmesini sağlayarak istenmeyen durumlarda anlık fotoğrafları otomatik bir biçimde merkezimize iletiyor. Merkezimiz gelen fotoğraflardaki nesneyi otomatik olarak tanıyarak anında SMS ve e-posta yoluyla gerekli olan birimlere alarm veriyor. Bu sayede okul içi ve çevresindeki tehlikeli ya da şüpheli durumlara karşı anında haberdar olunması sağlanıyor” dedi.

Servisler de artık akıllı kameralara emanet

Okullarda, eğitim alanının güvenliğinin sağlanmasının beraberinde okul geliş ve gidişlerinde yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmek istediklerinin önemini vurgulayan Hangül, geliştirilme aşamasında olan yeni yazılımlarının servislere yerleştirilen güvenlik kameraları aracılığı ile koltuklardaki kişi sayısının çıkarımının yapılarak servislerde çocuk unutma vakalarının son bulmasını sağlayacağını belirtiyor. Yazılımları sayesinde sahaya büyük ve yüksek maliyetli donanımlar yerleştirilmeden ekonomik biçimde çözüm üreteceklerini dile getiren Eray Hangül sözlerine şöyle devam ediyor: “Yazılımımızı ilerleyen dönemlerde bir üst düzeye çıkararak servise binen kişilerin yüz bilgilerinden elde edeceğimiz bilgileri tarih ve saat bazında kategorize ederek doğru kişinin binip binmediğini anlayabileceğiz veya binmemesi gerekli olan bir kişi binmiş ise önlem alınması yönünde iletiler oluşturabileceğiz” biçiminde konuştu.

Birçok sektörde kameralarla yapay zekayı buluşturuyor

Ayvos’un geliştirdiği GETS ve diğer yazılımlar istenen sektörde herhangi bir ekstra donanımsal maliyete gerek olmadan marka ya da model ayırt etmeksizin hali hazırda yer alan kameralara entegre edilerek kullanılabiliyor. Müşteri isteklerine göre optimize edilen kameralar özellikle, depo, ambar, maden sahası, marina, fabrika vb. Alanlarda istenmeyen araç, insan ya da hayvan varlığında ilgili birimleri uyararak güvenlik önlemlerini büyük ölçüde arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir