Perşembe, Mart 23
Shadow

Yaz Biterken İstihdam Piyasasında Hareketlilik Başladı

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.Net’in, istihdam sektörünün nabzını tutmak hedefiyle her ay düzenli olarak yayınını yaptığı İstihdam Endeksi’nin Ağustos 2019 verileri açıklandı.

Ağustos ayında iş günü ortalamasına göre yayımlanan yeni iş ilanı sayısı; temmuz ayına göre %6,Ağustos 2018’e göre %2 oranında artış gösterdi. Geçtiğimiz aya göre, ağustos da ilan sayısında en fazla artış yakalayan sektörler; Turizm (+%23), Ticaret (+%18), Eğitim (+14) ve Tekstil (+%7) oldu. Üretim/Endüstriyel ürünler, Elektrik/Elektronik, Hizmet, Bilişim, Sağlık ve Gıda sektörlerinin ilan saseneyerında da yukarı yönlü hareket olduğu görüldü.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.Net’in, istihdam sektörünün nabzını tuttuğu İstihdam Endeksi’nin Ağustos 2019 sonuçları açıklandı. Ağustos ayında bir iş günü ortalamasına göre yayımlanan yeni iş ilanı sayısı; temmuz ayına göre %6, Ağustos 2018’e göre %2 artış gösterdi. Kariyer.Net’in, her ay gerçekleşmekte olan milyonlarca iş başvurusu ve yayımlanan binlerce ilandan yola çıkarak ortaya koyduğu İstihdam Endeksi’nin ağustos sonuçları, istihdam sektöründe hareketliliğin başlığına işaret etti.

Yayınlanan yeni iş ilanları incelendiğinde, hemen hemen tüm sektörlerdeki iş ilanı saseneyerında artış görüldü. En çok iş ilanı yayınlayan, dolayısı ile istihdama en fazla katkıda bulunan sektörler sıralamasında “Tekstil” piyasası ilk sırada yer aldı. Tekstil piyasasınü; Bilişim, Üretim/Endüstri ve Hizmet sektörleri takip etti.

Ağustos ayında en fazla yeni iş ilanı yayınlayan sektörler pozisyon bazında incelendiğinde; Tekstil piyasasında Satış Danışmanı, Üretim/Endüstri piyasasında Makine Mühendisi, Hizmet piyasasında ise Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi pozisyonları ilk sırada yer aldı.

İşe alımlarda en fazla artış Turizmde!

İstihdam Endeksi verileri sektör bazında incelendiğinde, iş ilanı sayısını %23 arttıran Turizm piyasası ilk sırada yer aldı. Turizm piyasasınü %18 artışla Ticaret, %14 artışla Eğitim ve %7 artışla Tekstil sektörleri izledi. Turizm piyasasında Resepsiyonist, Ticaret piyasasında Satış Danışmanı, Eğitim piyasasında ise İngilizce Öğretmeni pozisyonları en fazla iş ilanı yayımlanan pozisyonlar oldu.

Eğitim, Bilişim ve Gıda sektörleri canlılığını koruyor

Yayınlanan yeni iş ilanı saseneyerında,geride bıraktığımız seneye oranla en fazla artış yakalan sektörler Eğitim, Bilişim ve Gıda oldu. Ağustos ayında bu üç sektörde yayımlanan yeni iş ilanı saseneyerı, bir önceki aya göre de artış gösterdi.

Geçen aya göre %14 artış gösteren Eğitim piyasasındaki iş ilanları, 2018 Ağustos’a göre %36 arttı.
Bilişim piyasasında yayımlanan yeni iş ilanı saseneyerının geride bıraktığımız aya göre %6, bir önceki senenin aynı ayına göre ise %5 oranında arttığı görüldü.
Gıda piyasasında yayımlanan yeni iş ilanı saseneyerı incelendiğinde ise geride bıraktığımız aya göre %3, bir önceki senenin aynı ayına göre %4 oranında artış kaydedildi.
Mavi yaka istihdamında “İşin Olsun” Anadolu’da da gözde platform!

Kariyer.Net’in mavi yaka istihdam edilmesine katkı yapmak hedefiyle hayata geçirdiği lokasyon bazlı iş ve eleman arama uygulaması İşin Olsun, bugüne dek 3 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. 200 bine yakın işverene mavi yaka çalışmakta olan arayışında destek veren İşin Olsun’da bugüne dek 580 binin üstünde iş ilanı yayınlandı.

Ağustos 2019 itibarıyla İşin Olsun’da bir önceki senenin aynı ayına göre yeni iş ilanı sayısında en yüksek artış Kahramanmaraş’ta (%211) yaşandı. Kahramanmaraş’ı; Sivas (%138), Karaman (%114), Siirt (%83), Malatya (%81), Van (%72) ve Yozgat (%61) izledi.

Bu veriler, her ay 2 milyonun üstünde iş başvurusuna aracılık eden İşin Olsun’un Anadolu’da da mavi yakalı istihdamında gözde platform haline geldiğini ortaya koydu. Ağustos ayında İşin Olsun’da en fazla ilan yayımlanan pozisyonlar sırasıyla Garson, Temizlik Görevlisi, Sekreter, Aşçı ve Komi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir