Salı, Haziran 6
Shadow

Kız çocukları görünmez engellerin üstesinden geliyor

Birleşmiş Milletler kuruluşları ve Aydın Doğan Vakfı ortaklığında 11 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da beşincisi düzenlenecek olan Uluslararası Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı bu yıl “Kız Çocuklarının Güçlenmesinde Başarı Hikayeleri: Görünmeyen Zorlukların Üstesinden Gelmek” temasıyla toplanıyor.

Konferans bu yıl kaliteli eğitim, insana yakışır iş ve şiddetten arınmış bir hayata ulaşmada kız çocuklarının karşısına çıkan görünmez engelleri ve çözüm önerilerini ele alıyor. Konferansa başarı hikayeleriyle ilham veren konuşmacılar katılıyor.

Konuşmacılardan biri olan Darüşşafaka Lisesi 2019 mezunu, Nuova Accademia di Belle Arti de görsel sanatlar ve resim bölümü öğrencisi ve 26. Dünya Felsefe Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil eden genç yetenek Defne Hadiş, karşılaştığı görünmez engelleri nasıl aştığını katılımcılarla paylaşacak.

Konferans kapsamında düzenlenecek çeşitli panellerde de kız çocuklarının güçlenmesinde toplumun ve okul ortamının rolü tartışılacak. Ayrıca meslek yaşamında toplumsal cinsiyet engellerinin başarıyla üstesinden gelen kadınların hikayeleri de ele alınacak.

Konferansta ayrıca atölye çalışmaları yapılacak. Murat Bingöl kumaş boyama, Amy Salsgiver, Nihal Saruhanlı, Melih Ağdağ vurmalı çalgılar, Azra Akın dans ve Ercan Akyol karikatür çalışmaları yapacak. Atölye çalışmalarına katılan gençlere “Görünmez zorlukların üstesinden gelmek için sesinizi duyurun” çağrısı yapılacak.

Konferans, Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF, UN Women, Birleşmiş Milletler Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu’nun bütün bir yıla yayılan çalışmasının bir ürünü olma özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir