Cumartesi, Nisan 1
Shadow

Elektrik-Elektronik ve Bilişim alanında çalışmak isteyenlere Çizgi Tagem özgeçmiş değerlendirmesi yapıyor

Çizgi Tagem şimdi Elektrik-Elektronik ve Bilişim alanında çalışmak isteyenlere özgeçmiş değerlendirme olanağı sunuyor. Aşağıdaki formu doldurarak  ve değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Formunuz ve CV’niz genel format, içerik ve eğitim alanlarında değerlendirilerek tavsiyelerimiz tarafınıza e-posta ile gönderilecektir.
Bazen kendinizi geliştirmenin yanı sıra kendinizi iyi yansıtmanız da gerekir. Sizi hiç tanımayan bir şirketi ikna edebilmenin ilk yanı güçlü bir özgeçmişten geçer. Güçlü özgeçmiş dolu dolu bir özgeçmiş demek: Birçok projede yer almak, birçok şirkette staj yapmak, birçok alanda sertifikaya sahip olmak, vb. şeklinde sıralayabiliriz. Yapmış olduğunuz işleri özgeçmişinizde doğru bir şekilde ifade etmek de önemlidir.
Günümüzde herkesin çok rahatlıkla kullandığı uygulama programlarını bildiğinizi iddia eden gereksiz cümleler kullanmayın. Bazı özgeçmişlerde kullanmayı bildiğiniz mesleki programların bile ismi bazen yanlış yazılabilmektedir. Bu tür amatörlükler sizi belki de hiç görüşmeye çağrılmadan elenmenize neden olmaktadır. Örneğin özgeçmişinizde yer alan kariz_matik@hotmail.com e-posta adresi bile sizin hiç görüşülmeye çağrılmamanıza neden olabilir.
Özgeçmişinizi hazırladıktan sonra mutlaka dışarıdan bir gözün belki de bir insan kaynakları uzmanının incelemesini veya en azından internetten “Özgeçmiş nasıl yazılır?” şeklindeki makalelerden yardım sağlayabilirsiniz. Özgeçmişinizi hazırlarken sizi hiç tanımayan birisine kendiniz hakkında bilgi verdiğinizi unutmayın ve detayları atlamayın. İlk görüşmede belki kişileri ikna kabiliyetiniz ile büyüleye bilirsiniz ama şirketin sizi iş görüşmesine çağırması özgeçmişinizin iyi olmasından geçer. Örneğin sosyal sorumluluk projeleri size çok şey katar. Referanslarınızı bu projelerde çalışarak edinebilirsiniz.
Gerçekleştiremeyeceğiniz iş görüşmelerine seve seve gidin. Her reddediliş bir sonraki kabul edilmenin ilk adımıdır.  Kendinizi bir kişiyi işe alacak insan kaynakları uzmanı olarak düşünün. İşe alacağınız kişinin çok iyi yerlerde birçok referansı olması sizi de çok etkilerdi öyle değil mi? İş aramaya başladığınızda birebir görüşmelerin yanı sıra kariyer sitelerine de özgeçmişinizi eklemeyi ve kendinizi doğru ifade etmeye dikkat edin. Çok istemediğiniz bir şirketten bile görüşme teklifi almışsanız sırf görüşme tecrübesi edinmek ve heyecanınızı yenmek adına bu görüşmelerde bulunun. Gerekirse işi reddedersiniz. Bazen bu görüşmelerde size beklediğinizden çok daha farklı alanlarda çok daha avantajlı teklifler sunulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir