Salı, Haziran 6
Shadow

Start-Up’lıktan Sektör Liderliğine

Ödeal bu yılın 3. çeyrek sonuçlarına göre, 81 ilde 64’ten fazla sektörde hizmet vererek, 35 bini aşkın işyerine ulaşma başarısı gösterdi. Faaliyetleriyle, ülkemizin finansal erişim oranının artmasına destek de sunan firma, 5 yıllık süre boyunca sürdürülebilir büyümesini devam ettirerek, alanının lideri haline geldi.Ödeal, geçen yılın aynı dönemine göre üye işyeri sayısını yüzde 20; işlem adedini yüzde 186 ve işlem hacmini yüzde 125 artırdı.

Türkiye’yi öncelikle ‘Cepte POS’, sonra “Yazarkasa POS” uygulamalarıyla tanıştıran, kurulduğu 5 yıllık süre boyunca, aylık kotalar, sabit maliyetler ve bürokrasi nedeniyle POS yatırımı yapamayan KOBİ’lere, küçük işletmelere ve bireysel girişimcilere hem can suyu olan hem de onların bankacılık sistemine dahil olmalarını sağlayan Ödeal’ın üye işyeri sayısı 35 bini aştı. Faaliyetleriyle, ekonomi sisteminin daha fazla kayıt içine alınmasına ve ülkemizin finansal erişim oranının artmasına da destek sunan firma, 5 yıllık süre boyunca sürdürülebilir büyümesini devam ettirerek, alanının lideri haline geldi.

Ödeal, bu yılın üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, 35 bin üye işyeri sayısını aşma başarısının yanı sıra; 81 ilde 64’ten fazla sektörde hizmet vererek, geçen yılın aynı dönemine göre üye işyeri sayısını yüzde 20; işlem adedini yüzde 186 ve işlem hacmini yüzde 125 artırdı. Ödeal’ın toplam üye işyeri sayısının yüzde 75’ini bireysel girişimciler ve şahıs şirketleri; geri kalan yüzde 25’lik kısmını ise limited şirketler ve kooperatiflerle, dernekler oluşturuyor.

5 yılda ilk iki hedefe ulaşıldı, sırada büyük iş ortaklıkları hedefi var

5 yıl gibi kısa bir zaman içinde, bir start-up’tan alanının lider firmasını çıkarma başarılarına dikkat çeken Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör; “Bu başarı öncelikle bir ekip işi. Tüketici ihtiyaç, davranış ve eğilimleri doğru tespit edildiğinde ve uygun ekiple, doğru modelleme oluşturulduğunda başarılı genelde geliyor. 5 yıllık süre boyunca, sürdürülebilir bir büyüme trendi ve planladığımız ürün portföyünü tamamlamak öncelikli hedeflerimiz olmuştu ve her iki hedefimize de ulaştık. “Ödeal Cepte POS”,“Ödeal POS” ve “Ödeal Yazar Kasa POS” ürünlerimizle birlikte, ürün-hizmet portföyümüzü tamamladık. Artık hedefimiz büyük iş ortaklıkları ve büyük projeler. Bu büyük iş ortaklıklarının en büyüklerinden birini de, Halkbank şubelerinde Ödeal sözleşmesiyle birlikte yazarkasa satmaya başlayarak bu sene başında gerçekleştirdik. Biz, ‘Türkiye’de, BDDK’dan lisanslı şirketler birbirleriyle iş ortağı olarak çalışacak mı?’ sorusunu; bir ödeme kuruluşunun bir bankayla proje yaparak, ürün tedarik edebilme noktasına gelerek cevapladık. Bu Türkiye’de bir ilk, inşallah çoğalır.” dedi.

Sistemin kayıt altına alınmasına önemli katkılar

KOBİ’lere can suyu olma misyonlarından da vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Güngör, sözlerine şöyle devam etti: “Zaten, Halkbank işbirliği ve hedeflediğimiz başka banka işbirliklerinin belki de en önemli faydasını yine küçük esnaf, küçük işletmeler ve KOBİ’ler görüyor. Biz Ödeal olarak genel anlamda yazarkasada da tek noktadan çözüm sağlamayı başardık. Biliyorsunuz, her bankanın kendi içinde karışık yapıları, farklı işleyiş süreleri var. Üye işyerleri her bankanın ayrı hesabı, ayrı prosedürleri ile uğraşmak zorunda kalıyor. Türkiye’de 1 milyon insan böyle çalışıyor. Bir de işin ayrı ayrı maliyet boyutu var. İşletmeler Ödeal sayesinde çok daha uygun bir maliyetle bankacılık sistemine dahil olabiliyor. Açıkçası sistemin kayıt altına alınması, esnafın bankacılık sistemine dahil olması anlamında önemli bir sosyal fayda yarattığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.”

Türkiye, dünyanın fintek finans merkezi olabilir.

Türkiye’de mobil tahsilat uygulamaları alanında hala büyük bir potansiyel olduğunu da vurgulayan Güngör şunları söyledi: “Fırsat buldukça her platformda dile getirdiğim gibi, Türkiye, dünyanın fintek finans merkezi olabilir. Bu konuda hem devlet hem de özel sektör kanallında önemli girişimlerde bulunuluyor, adımlar atılıyor. Yenilikçilik, müşterilere yakınlık, inovasyon, uzmanlık, regülasyonlar, devlet teşvikleri ve yabancı sermayeli girişimler gibi fintek pazarının büyümesinde etkili olan faktörlerin hepsi mevcut. Ülkemizin, yatırımcıların daha çok ilgisini çeken, dünya markası fintek şirketlerinin yer aldığı bir ekosisteme kavuşacağına inanıyorum.”

Editöre Ek Not:

Ödeal kurulduğundan bu yana, 3 fazlı bir gelişime gösterdi.2014 yılı Eylül ayında, ilk fazı olan Cepte POS hizmeti ile faaliyetine başladı. Zaman içinde gelen talepler doğrultusunda, 2017 yılında Ödeal POS adını verdikleri, Türkiye’nin masaüstü yazar kasalara bağlanma özelliğine sahip ilk ve tek POS cihazını çıkardı. “Cepte POS” uygulaması ile Türkiye’de ilk kez, işletmelere cep telefonları üzerinden banka ve kredi kartlarıyla ödeme ve tahsilat yapma kolaylığı sağlamıştı ve “Ödeal POS” ile ise, ödeme sistemlerine hem yeni bir bakış getirdi ve hem de pazardaki faaliyet alanını genişletti. Firma geçen sene ise üçüncü faza geçerek, “Ödeal Yazarkasa POS” ürününü piyasaya sürdü. Profilo Ödeme Sistemleri ile devam eden stratejik ortalık dahilinde, S900 model Yeni Nesil Yazar Kasa POS cihazı içerisine Ödeal avantajları eklenerek, yazarkasa ile mobil olarak tahsilat yapmak isteyen işletmelerin ihtiyaçlarını çözmeye başladı.

İlk 10 İl
İstanbul
İzmir
Ankara
Bursa
Antalya
Kocaeli
Konya
Muğla
Kayseri
Gaziantep
İlk 10 Sektör
Bilgisayar – Bilişim – Web Hizmetleri
Doğal Ürünler – Aktar
Züccaciye – Çeyiz – Küçük Ev Aletleri – Hediyelik Eşya
Giyim – Tekstil – Tuhafiye
İnşaat Yapı – İnşaat Malzeme
Lokanta – Restaurant – Cafe – Pastane
Otomotiv – Oto Sanayi
Mobilya Sanayi – İmalat – Dekorasyon
Basın – Yayın – Reklam – Matbaa
Alışveriş Merkezleri – Toptancılar – Marketler – Tekel Bayii – E-Ticaret
İşyeri Sahipleri Yaş Kırılımı
18-256,8%
26-3538,1%
36-4536,5%
45+18,5%
En Çok İşlem Yapılan GünlerSırasıyla: Cumartesi, Cuma

Pazartesi

En Çok İşlem Yapılan Saat Aralığı16:00 – 17:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir