Cumartesi, Nisan 1
Shadow

Oyuncu Koltuğu Bilgisayar Kadar Önemli

Bilgisayar oyunları oynayan insanlar için bilgisayarın özellikleri, oyunlar, kulaklık kadar önemli olan bir diğer konu da koltuk. Çünkü uzun saatler bilgisayar başında oturanlarda duruş bozukluklarından kalp hastalıklarına kadar birçok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Öyle ki saatlerce oyun oynadığı için hayatını kaybeden insanlar bile oluyor.

Bu noktada iyi bir oyuncu koltuğu seçmek birçok fiziksel rahatsızlığın önüne geçilmesinde fayda sağlıyor. Çilingirler Ofis Mobilyaları Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çilingir, oyuncu koltuğu seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

‘Ergonomi önemli’

Koltuk seçiminde en önemli konunun koltuğun ergonomisi olduğunu belirten Çilingirler Ofis Mobilyaları Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çilingir “Oyun oynarken bel sırt ve boyun destek almazsa zaman içerisinde dayanılmaz acı ve ağrılara sebep olur” dedi.

Oyuncu koltuğunun beli, sırtı ve boynu desteklediğinden emin olunması gerektiğini aktaran Çilingir “Eğer bunlar tamam diyorsanız ikinci bakılması gereken yer mekanizmasıdır. Mekanizma dinlenmeniz için gerektiğinde geriye doğru yeterli açıda oyuncu koltuğunu yatırmalıdır. Bu uzun süreli oyunların arasında size dinlenmeniz ve biraz olsun kaslarınızın rahatlamasına olanak verir” diye konuştu.

Öte yandan koltuğun sağlamlığının incelenmesi uyarısında bulunan Çilingir “Yıldız ayağın metal olması kilosu ne olursa olsun herkesin rahatlıkla uzun süre oyuncu koltuğunu kullanmasını sağlar. Mümkünse alüminyum ayak eğer yoksa metal ayak olması çok önemlidir” dedi. Ayrıca ayak haricinde oyuncu koltuğunun kollarının da ayarlanabilir olması gerektiğini söyleyen Yetkili… kol desteği herkesin anatomik yapısına göre farklılık göstereceği için ayarlı kolun olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekti.

‘Kendinize göre seçin’

Yükseklik ayarlama işleminin sandalyeden kalkmak zorunda kalmadan gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Yetkili, “Tercihen hava pompası yardımıyla sağlanmalı. Uzmanlar, oyuncu koltuğu yüksekliğinin, ayaklarınızın yere paralel olarak dokunduğu noktada olması gerektiğini savunuyor” diye bilgi verdi.

Yetkili’nin dikkat çektiği diğer konular ise şöyle: “İyi bir oyuncu koltuğunun sırt ve bel destekleri öne, arkaya, yukarı ve aşağı olmak üzere 360 derece ayarlanabilir olmalı. Bununla birlikte yüksek arkalığa sahip oyuncu koltukları, sırtın üst kısmına da destek sağlayarak bele binen yükü azaltma özelliğine sahiptir. Oyuncu koltuğunun derinliği, temelde minderin ucundan sırtlığa kadar olan kısmı ifade eder. Burada önemli olan, ebatlarınıza göre bir oyuncu koltuğu seçmeniz. Minyon yapılı birinin derinliği yüksek olan bir oyuncu koltuğunda rahat etmesi pek mümkün değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir